تبلیغات
جنگ سایبری ( جهاد مجازی ) - غول‌های رایانه‌ای، سارقان اطلاعات شخصی
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
امكانات جانبی
 
خبرگچساران
 
روزنامه وال استریت ژورنال به موضوع نبود امنیت در حریم شخصی افراد در دنیای دیجیتال پرداخته است و روش ردیابی وب سایت ها و جمع آوری مقادیر عظیمی اطلاعات شخصی افراد را بیان می كند.

بنا بر این گزارش، با بررسی 50 سایت مشخص شد، این سایت ها اطلاعات 3180 فایل را ردیابی و سپس غارت كرده اند و این معادل 63 فایل برای هر سایت می شود. این سایت ها بعضا با ارائه برنامه های تستی و یا با ثبت اطلاعت شخصی، چون سن، جنس، شغل و ضعیت تاهل، پزشکی و غیره به تخلیه اطلاعات مبادرت می کنند.

روند ربایش اطلاعات شخصی در همه جا به ویژه آمریکا در حال افزایش بوده است و برخی از فایل های ردیابی می توانند اطلاعات تایپ شده را ثبت كرده و سپس به متونی منتقل نمایند و سپس با آنالیز محتویات، حتی نوع صدا و ارتباطات اجتماعی فرد مشخص می شود.

وال استریت ژورنال نوشت: سایت های دیکشنری دات کام، ام اس ان در صدر و ویکیپیدیا، و ،کریگ لیست در قعر این فهرست جای دارند و همگی از پایگاه سرقت اطلاعات افرا د به شمارمی روند.

این گزارش می افزاید، در اروپا واكنش بر علیه ذخیره اطلاعات شخصی در حال رشد است. گروه های اجتماعی مدنی نظیر فدراسیون خبرنگاران اروپایی از این شیوه انتقاد كرده اند و در آلمان حدود 356 هزار نفر از دولت خواستار تعقیب قانونی این پدیده  شده اند.

كریستین انگستروم، عضو سوئدی پارلمان اروپا می گوید امروز در قاره سبز مشكلات واقعی وجود دارد و حقوق انسانی كه  می گوید هر كس حق زندگی خصوصی خود را دارد، نقض شده است.

در این میان نقش شرکت های بزرگی چون گوگل، مایكروسافت و شبکه هایی چون فیس بوک و توئیتر را در رد گیری افراد نباید دست کم گرفت.

فیس بوك بزرگترین شبكه اجتماعی آن لاین در دنیاست و در طول عمر نه چندان بلند خود به همراه سی ان ان و توئیتر به عنوان بنگاه سخن پراكنی نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده داشتند. البته خط و مشی فیس بوك در سال های اخیر برخلاف تعریف اولیه آن تغییر کرده و به سایتی با رویکرد سیاسی مبدل شده است.

پایگاه اینترنتی آلترنت اخیرا فاش كرد که "فیس بوك" با جمع آوری اطلاعات خصوصی كاربران خود، آن را به در خواست كنندگان آن می فروشد.
در طی 6 سال اخیر تعداد كاربران سایت مذكور از مرز 500 میلیون نفر گذشته است و اكنون یكی از پربیننده ترین وب سایتها در سراسر دنیا محسوب می شود و حتی از گوگل نیز پیشی گرفته است.

این سایت با شعار "ساختن جهان باز" روزانه اطلاعات زیادی را از كاربران دریافت می كند. فیس بوک در سال جاری با تحریك عوامل اغتشاش موفق به برپایی تظاهرات 12 میلیون نفری علیه دولت كلمبیا شد.

كاربران سایت مذكور با ارسال عكس ها و اطلاعات در صفحه شخصی خود در واقع منبع ارزشمندی از اطلاعات را برای سرویس های جاسوسی فراهم می كنند.

با وجود ادعای ایجاد كنندگان این سایت مبنی بر حفظ حریم شخصی افراد و عدم فروش اطلاعات آن ها بسیاری از كاربران در سال گذشته از فاش شدن آخرین اطلاعاتشان در مجامع عمومی بهت زده شدند.

در آلمان مقامات این کشور دعوی حقوقی علیه فیس بوك اقامه كردند كه به موجب آن، اطلاعات افرادی كه عضو این سایت نبوده ولی اطلاعات شخصی شان توسط دوستانشان در فیس بوك ثبت شده، ذخیره می شده است.:: مرتبط با: اخبار , تهاجم فرهنگی , پدافند غیر عامل , سیاسی ، اجتماعی , امنیت در فضای سایبر , آسیب شناسی فضای سایبر , خبر روز ، تحلیل خبر , جنگ نرم (آشنایی ، مقابله ) ,
:: برچسب‌ها: وال استریت ژورنال , سرقت اطلاعات , دیکشنری دات کام , کریگ , شبكه اجتماعی , فیس بوك , گوگل , ساختن جهان باز ,
:: لینک های مرتبط: منبع: باشگاه خبرنگاران ,
ن : اسماعیل هاشمی
ت : چهارشنبه 3 شهریور 1389
 
موضوعات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی