تبلیغات
جنگ سایبری ( جهاد مجازی ) - زورگیری آنلاین و شكست عاطفی؛ پیامد حضور در شبكه‌های اجتماعی
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
امكانات جانبی
 
خبرگچساران
شهروندان در سراسر جهان همیشه از آن بیم داشته‌اند كه از كودكان و نوجوانان در شبكه‌های اجتماعی سوءاستفاده شود...
یكی از خطرات مهم شبكه‌های اجتماعی ناتوانی در حفظ امنیت كودكان است كه علیرغم هشدار كارشناسان و متخصصان، این شبكه‌ها حاضر نیستند در این زمینه محدودیتی را بپذیرند و در برابر مشكلات حاصل از بی مسئولیتی خود نیز پاسخگو نیستند.

شهروندان و دولتهای مختلف در سراسر جهان همیشه از آن بیم داشته‌اند كه از كودكان و نوجوانان در شبكه‌های اجتماعی سوءاستفاده شود. این سرویس‌ها به هر كاربری امكان می‌دهند تا در آنها عضو شود لذا سوءاستفاده‌گران جنسی و افرادی كه دارای انحرافاتی در این زمینه هستند هم می‌توانند با عضویت در این شبكه‌ها نیات پلید خود را دنبال كرده و با فریب دادن افراد كم سن و سال و ریختن طرح دوستی با آنها در آینده انواع سوءاستفاده‌ها را به عمل آورند.

با افزایش چنین مواردی به خصوص طی یك دهه اخیر، دولت‌های جهان اقداماتی را به منظور مقابله با سوءاستفاده گران جنسی در شبكه‌های اجتماعی به عمل آورده‌اند. تلاش برای درك بهتر ابعاد مختلف این پدیده تكان دهنده و یافتن راه‌های مقابله با آن در صدر برنامه‌های دولت‌های مختلف قرار گرفته است.

در سال 2008 گروهی از كارشناسان و نیروهای پلیس و امنیتی نشستی را در آمریكا در این زمینه برگزار كردند و در سند پایانی این نشست تاكید كردند كه سایت‌های شبكه‌ای باید روش‌هایی را برای پی بردن به سن واقعی كاربران خود در نظر بگیرند. با این حال سوءاستفاده از انواع ابزار شبكه‌ای به خصوص در غرب برای آزار و اذیت جنسی كودكان ادامه دارد و كار بدانجا رسید كه حتی شبكه‌های اجتماعی زیرزمینی به همین منظور در آمریكا و اروپا ایجاد شد كه تعداد محدودی از آنها از سوی نیروهای امنیتی و پلیس كشف و برخی اعضای آنها دستگیر شدند. یكی از گسترده‌ترین این شبكه ها در می سال 2010 كشف شد.

اعضای این شبكه با راه اندازی یك سایت شبكه‌ای هرزه نگاری تلاش داشتند پول كلانی از محل سوءاستفاده از كودكان و نوجوانان به جیب بزنند. این سایت صدها عضو داشت كه برخی از آنان از سوی پلیس دستگیر شدند و تعدادی از آنها هم هرگز شناسایی نشدند. این شبكه تاكنون بزرگترین شبكه سوءاستفاده از كودكان و نوجوانان در فضای مجازی بوده كه رسماً شناسایی و متلاشی شده است.

استفاده‌های احساسی یكی از روش‌های متداول در شبكه‌های اجتماعی كه به طور گسترده‌ای رواج دارد، متاسفانه در برخی موارد نتایجی تلخ به دنبال داشته است. در این موارد كاربر یا كاربرانی با نیت شوخی یا انتقام‌گیری احساسی تلاش می‌كنند با عواطف و احساسات فرد یا افراد بازی كنند.

این كار از طریق انتشار اخبار و اطلاعات نادرست شخصی و كاری در مورد وی یا توزیع عكس‌های نامناسب از یك كاربر در محل كار یا منزل یا حتی انتشار شایعاتی در مورد ارتباطات خصوصی وی صورت می‌گیرد. فضای باز و بدون محدودیت فیس بوك باعث شده تا بسیاری از كاربران از این سایت برای سوءاستفاده‌های این چنینی بهره برده و چنین كارهایی را به نحوی توجیه كنند.

ساده‌ترین روش انجام چنین كارهایی اظهارنظرهای بی مورد یا نامناسب در مورد عكس‌ها و نوشته‌های دیگر كاربران است. مرز بین این نوع موارد با سوءاستفاد‌ه‌های جدی یا زورگیری مجازی بسیار باریك است و در مواردی كار به شكایت یا حتی درگیری می‌رسد. زورگیری‌های آنلاین یك پدیده متداول دیگر در فضای مجازی است كه با گسترش شبكه‌های اجتماعی روش‌های جدید و متنوع‌تری هم برای این كار پیدا شده است.

این كار معمولاً باعث آسیب‌های روحی و عاطفی شدید فرد قربانی می‌شود. بر اساس یك تحقیق اجتماعی 39 درصد كاربران شبكه‌های اجتماعی تصریح كرده‌اند كه بر اثر زورگیری‌های آنلاین دچار آسیب‌های روحی و روانی شده‌اند. این آسیب‌ها به خصوص در مورد نوجوانان بسیار شدیدتر است، به گونه‌ای كه ممكن است منجر به ایجاد استرس‌،‌ شكست‌های روحی شدید، ترس از محیط و نفرت از گروه‌های همسال شود.

در این زمینه سایت‌های مای اسپیس و فیس بوك پیشتاز هستند و با توجه به اینكه محدودیتی در این سایت‌ها برای ارسال نوشته و عكس وجود ندارد، احتمال چنین سوءاستفاده‌هایی زیاد است.
علیرغم هشدار كارشناسان و متخصصان اكثر شبكه‌های اجتماعی حاضر نیستند در این زمینه محدودیتی را بپذیرند و در برابر مشكلات حاصل از بی مسئولیتی خود نیز پاسخگو نیستند.:: مرتبط با: علمی ، آموزشی , سیاسی ، اجتماعی , تهاجم فرهنگی , آسیب شناسی فضای سایبر , امنیت در فضای سایبر , جنگ نرم (آشنایی ، مقابله ) , خبر روز ، تحلیل خبر ,
:: برچسب‌ها: شبكه‌های اجتماعی , مای اسپیس , فیس بوك , خطرات فیس بوك ,
ن : اسماعیل هاشمی
ت : سه شنبه 25 آبان 1389
 
موضوعات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی