تبلیغات
جنگ سایبری ( جهاد مجازی ) - شعرخوانی رهبری به زبان تركی و بشارت ایشان به جوانان
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
امكانات جانبی
 
خبرگچساران
دیدار مردم پرشور آذربایجان با رهبر معظم انقلاب با حاشیه‌هایی همراه بود.

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری حاشیه‌هایی از دیدار مردم آذربایجان با رهبر معظم انقلاب را به شرح ذیل منتشر كرده است:


شهید محراب آیت‌الله قاضی طباطبایی خطاب به رژیم طاغوت گفته بود: "تبریز همانند دیگ سنگی است؛ دیر به جوش می‌آید، اما وقتی جوشید، به این راحتی‌ها سرد نمی‌شود! كاری نكنید دیگ سنگی تبریز بجوشد ".

29 بهمن پنجاه و شش همان روزی است كه دیگ تبریز جوشید.
چند سال متوالی است كه در سالروز این قیام مردمی، جمعی از قشرهای مختلف مردم آذربایجان به دیدار «رَه‌بَر» می‌آیند. چندین دیدار قبلی، هر یك خودش خاطره‌ای شده ‌است برای مردم استان ما؛ آذربایجان. خوش‌آمدگویی‌های تركی آقا، تمجیدهایشان از بیداری مردم آذربایجان در صحنه‌های مختلف تاریخ و نقطه‌ ثقل دانستن آذربایجان برای ایران، از این خاطره‌هاست.

سه‌شنبه شب، یك ساعت زودتر از موعد سوارشدن به اتوبوس‌ها خودم را به محل قرار در تبریز رساندم. اندك‌اندك مهمان‌ها سر می‌‌رسیدند و نكته‌ جالب برای من، تنوع تیپ و قیافه‌های هم‌كاروانی‌ها بود.

خیلی‌ها می‌آمدند و می‌خواستند همراه این كاروان باشند؛ عجیب هم اصرار می‌كردند. جواب خواسته‌ همه‌ آن‌ها یكی بود: سهمیه‌ای كه به ما اختصاص یافته كم است و شرمنده‌ایم! آن‌ها كه اصرار بیشتری می‌كردند، جواب درگوشی دیگری هم می‌گرفتند: بیا پای اتوبوس، اگر افرادی باشند كه نیامده باشند، جایگزین می‌كنیم. از قضای كار، خیلی از آن‌ها كه اصرار می‌كردند، قبل‌تر از همه سوار اتوبوس بودند!

چهارشنبه صبح، وقتی به تهران رسیدیم، داخل اتوبوس‌ها، یك سری كارت پخش كردند كه یك طرفش تصویر «رَه‌بَر» بود و طرف دیگر یك قطعه شعر. هر كس كه كارت را دست می‌گرفت، شروع به ملودی‌سازی برای شعر می‌كرد و با آهنگی آن را زمزمه زیر لب می‌خواند. نكته جالب اینكه آهنگی كه شعر در حسینیه با آن اجرا شد، شبیه ملودی هیچ كدام از همسفران در اتوبوس نبود. این را سیزده دقیقه قبل از سخنرانی رَه‌بَر فهمیدیم.

صف ورود به حسینیه طولانی بود. مدیران استان هم مثل مردم عادی، توی صف ایستاده بودند.

قبل‌ از آغاز مراسم، یك كودك خردسال شعری را به تركی خواند در مذمت فتنه‌گری، كه مردم منتظر را حسابی سرحال آورد و با به‌به گفتنشان، كودك را تشویق می‌كردند.

شعارهای مردمی عموماً فتنه‌گران فتنه پس از انتخابات را نشانه گرفته بود و نیز اعلام انزجارهایی بود از اغتشاشات دوشنبه‌ تهران. یك شعار جدید هم بود: "كاش بیزده مین جان اولا / رهبر قربان اولا " كاش هزاران جان داشتیم و همه را نثار رَه‌بَر می‌كردیم.

قاری مراسم، آیات نازله سوره‌ احزاب در شأن پیامبر را با صوت دلنشین قرائت كرد: "مَّا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِكُمْ وَلَكِن رَّسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِیِّینَ وَكَانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَیْءٍ عَلِیمًا؛ محمد(ص) پدر هیچ یك از مردان شما نیست؛ او فرستاده خداست و بلكه آخرین فرستاده؛ و خدا همواره بر هر چیزى داناست ". بعد از قرآن هم، آیت‌الله مجتهدشبستری چنددقیقه‌ای درباره این دیدار سخن گفت.

همزمانی دیدار مردم آذربایجان با رَه‌بَر و سفر رئیس‌جمهور تركیه به تبریز باعث شد تا برخی از مدیران نتوانند همراه به تهران بیایند؛ شنیدم كه بعد از دیدار تلفنی پیگیر ماجرا بودند.

آغاز صحبت آقا و "بسم‌الله " ایشان را، مردم با شعارشان استقبال كردند: "آذربایجان جانباز /خامنه‌ای دن آیریلماز "؛ آذربایجانِ جانباز از خامنه‌ای جدا نمی‌شود.

رَه‌بَر در بخش اول صحبت‌هایشان از بیداری مردم تبریز و آذربایجان در صحنه‌های حساس به هم پیوسته تاریخ 150 سال اخیر ایران از نهضت تنباكو و مشروطیت تا دوره پس از استبداد صغیر و انقلاب اسلامی تمجید كردند. یك جمله هم راجع به قیام مردم تبریز گفتند كه "كار مردم تبریز در برپایی اربعین شهدای قم، یك اقدام زینبی بود ".

الگوی اسلامی؛ بخش دیگر صحبت‌ها به این موضوع اختصاص داشت. ایشان از الگوسازی قیام مردم تبریز برای دیگر شهرها، گریز زدند به الگو شدن انقلاب اسلامی برای ملت‌های مسلمان منطقه و حتی كشورهای بیرون از منطقه. بعد به كارشكنی‌های پی‌در‌پی اقتصادی، علمی و سیاسی دشمن اشاره كردند و نتیجه‌ آن را اینطور بیان كردند: "با وجود همه این تلاش‌ها، انقلاب درخشید و دارد می‌درخشد؛ به جمهوری اسلامی هر چه بیشتر حمله كردند، ما قوی‌تر شدیم... . "

یك شعر تركی بهترین مثال برای توصیف بصیرت بود: رَه‌بَر این مصرع را خواندند كه "شط اگر اولماسا بغداد اولماز " (اگر شط نباشد، بغدادی هم نخواهد بود) و ادامه دادند: "وجود جریان حیات در یك شهر به خاطر آب است؛ آب شریان حیاتی یك شهر است. این بصیرت‌ همان شریان حیاتی است... . "

و اما مصر؛ قسمت دیگری از سخنان رَه‌بَر، تحلیلی از علل قیام ملت مصر بود: "به ستوه آمدن از ذلتی كه فرمانروایان وابسته، به این ملت تحمیل كرده بودند، علت حركت ملت مسلمان مصر است...، ملت مستقل خاصیتش این است كه نگاه می‌كند ببیند كدام راه درست است تا از آن راه حركت كند. "

اكثریت حاضران در دیدار با رَه‌بَر، جوان بودند. ایشان هم حسابی با گفته‌هایشان از "جوانی " شادشان كرد: "شما جوان‌های عزیز قدر خودتان را بدانید؛ شما الگوی جوان‌های دنیا شدید. جوانی تعیین‌كننده است، موتور پیشرفت است، شكافنده بن‌بست‌هاست، نیروی جوانی این است. "

و آخرین جملات رَه‌بَر در دیدار مردم آذربایجان هم، مژده و بشارت به جوان‌های كشور بود. از اینكه خواهند دید روزی را كه ایران در اوج عزت و عظمت بدرخشد به بركت اسلام و قرآن.

انتهای خیابان فلسطین كم‌كم پر می‌شد از مهمانانی كه بایستی به شهرشان برمی‌گشتند. مهمانان هم پر بودند از امید برای آینده.


:: مرتبط با: چند رسانه ای (صدا ، تصویر ، فیلم ) , سیاسی ، اجتماعی ,
:: برچسب‌ها: شعر خوانی رهبری ,
ن : اسماعیل هاشمی
ت : شنبه 30 بهمن 1389
 
موضوعات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی